Anime ~ Povidky ~ Skládka ~ *Siky*

4. 4. 2014 - Takové magické datum. xD
Ale k věci. Zdá se, že tenhle blog brzy ožije, budeme o něj pečovat dvě (ano, budu mít spoluadminku^^) a dneska začneme na rekonstrukci, takže konečně ty rozcestníky, bude třeba i pozměnit či přidat nové rubriky a taky změnit dess.
Bude to fůra práce, ale pokud budete trpěliví, dočkáte se větší aktivity. A moje drahá kolegyně také píše, takže bude i víc povídek~


Sir Nicholas Winton

14. october 2013 at 11:41 | *Siky*
Úvodem... následující článek, bude něco úplně jiného, než co sem obvykle přidávám. I přesto jsem se rozhodla, ho tady publikovat, protože... proč vlastně?
Protože bohužel, moc málo lidí ví, o téhle události ze druhé světové války. Sir Winton je naprosto pozoruhodná osobnost a já bych si přála, aby se více vědělo, kdo to je a co udělal. Protože je to něco... neuvěřitelného. A je to NAŠE historie.Všechno začalo v roce 1938, kdy měl Nicholas Winton se svým přítelem Martinem Blakem odcestovat na dovolenou do Alp. Blake jej však informoval o záchraně politiků a umělců do Anglie před hrozbou nacistického Německa. Winton neváhal a okamžitě odcestoval do Prahy s jasným úmyslem - pomoct Československým židovským dětem.

V Praze si zřídil kancelář a aktivně se snažil kontaktovat zahraniční ambasády s cílem zajistit azyl pro co nejvíce Čechoslováků, kterým hrozí nebezpečí.
Pozitivní odpověď přišla jen ze Švédska a Velké Británie, ostatní země již uzavřely své hranice. Ze strany britských ambasadorů byly ovšem určeny velmi přísné podmínky pro převoz židů. Hranice směly překročit pouze děti a za každé z nich muselo být zaplaceno 50 liber.
Wintonova kancelář v jednom z pražských domů se začala plnit rodiči, kteří chtěli své děti uchránit před nebezpečím nacismu. Byly vytvořeny archy s fotkami všech přihlášených dětí, které byly zanedlouho otištěny v britském tisku. Rodiny, které chtěly adoptovat jedno z československých dětí, si tak mohly vybrat.
Ovšem času nebylo nazbyt, vše muselo probíhat velmi svižně. Když byly všechny děti zaregistrovány a rodiny ve Velké Británii si vybraly, kterému z nich poskytnou azyl, Wintonovým posledním úkolem bylo zajistit všem cestujícím víza a vypravit vlaky.

Situace se však ukázala být natolik nouzová, že se rozhodl víza padělat a opět se tak vystavil značnému riziku. Osm vlaků úspěšně projelo přes Německo a Francii do Velké Británie, kde se děti dostaly do nových, bezpečných domovů. Poslední, devátý vlak s 250 dětmi do Británie nedojel. 1. 9. 1939 totiž vypukla druhá světová válka.
I přestože se poslední vlak nepodařilo vypravit, udělal Nicholas Winton během své dovolené něco, nad čím zůstává rozum stát. Zachránil 669 životů.

Winton se poté vrátil do své rodné Británie a desítky let držel svůj šlechetný skutek v tajnosti. Až do doby, kdy jeho žena našla spisy s fotkami dětí na půdě jejich domu a předala je historikům.
V roce 1998 pozval prezident Václav Havel Wintona na návštěvu do Prahy, kde mu udělil řád T. G. Masaryka a ve své rodné zemi byl Britskou královnou povýšen do šlechtického stavu.

Siru Nicholasi Wintonovi jsou nyní necelé 104 roky.
Stále je přesvědčen o tom, že to co vykonal pro Československé děti, byla samozřejmost.


Moc děkuji všem, kdo si našli trochu času a přečetli si to. Pamatuju si, jak jsme na dokument "Síla lidskosti" byli v deváté třídě se školou. Ke konci brečelo celé kino, i kluci a učitelé.
Pokud by se našel zájemce, který by chtěl zhlédnout celý ten úžasný dokument o Siru Wintonovi, můžu poslat odkaz na youtube. ;)

 

6 people judged this article.

Comments

1 Ryuu L Ryuu L | Web | 14. october 2013 at 14:37 | React

musel to by veľmi vážený a úžasný človek... strašne moc ďakujem, že si sem tento článok vôbec uverejnila :)... kde teraz nájsť niekoho tak nesobeckého?... svet by takýchto nicholasov potreboval viac... kiež by...
mohla by si mi prosím poslať potom ten link na ten dokument? :3 tieto veci ma veľmi zaujímajú tak ak by si mala čas ^ ^
a ďakujem ti za blahoželanie, dear ♥ (^___^)

2 Ryuu L Ryuu L | Web | 14. october 2013 at 16:27 | React

oooh! ♥ strašne moc ďakujem za odkaz, ktorý si mi poslala! :).. je to úžasný dokument a na konci som mala zimomriavky :) úžasné ! :) ešte raz moc ďakujem ^ ^

3 Baka Kamaru xD Baka Kamaru xD | Email | Web | 14. october 2013 at 20:49 | React

Taky jsem ten dokument viděla ... a bulela u něj jak malá ... T^T
Winton je vážně úžasnej chlápek, nechápu, proč jsme se o něm v dějáku třeba vůbec neučili ...
V dnešní době bychom potřebovali hodně takovýhle lidí ...
Je dobře, že jsi sem tenhle článek dala, aspoň se o něm dozví víc lidí :3
___
Oh, tenhle dess je úplně úžasnej!!!! *////*
Takao ne nejlepší!!!!! xDDD :3

4 Hifi Hifi | Web | 15. october 2013 at 18:05 | React

Brečim, vole.
Věděla jsem to a stejně brečim.

5 Saku-chan Saku-chan | Email | 18. october 2013 at 8:38 | React

Mám husinu TwT Bože... tenhle člověk je fakt hodnej :3! Prosím, na ten dokument bych se určitě ráda podívala, protože tohle si nesmím nechat ujít. Ale chudák ten poslední vagon. Ale... ne, já fakt nevím co říct O_o Jsem zřejmě unešená a v šoku. Fuuu... teď si mi nasadila brouka do hlavy! XD

6 Death the Horo/Cheko-chan Death the Horo/Cheko-chan | Email | Web | 29. october 2013 at 15:05 | React

Stejně je neuvěřitelné, co dokázal udělat jeden jediný člověk, ještě k tomu v zemi, která je mu teoreticky cizí... Takových lidí je na světě vážně málo.

7 Naddi Naddi | 22. november 2013 at 21:02 | React

Tiež sme to pozerali v škole, polka triedy spala ako obvykle na dejáku, a zvyšok sme plakali :'3 Svet vážne potrebuje viac takých ľudí.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 
Siky009's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet